Інформація щодо сказу тварин на території області та району
30.07.20

Епізоотична ситуація щодо сказу на території області залишається стаціонарно неблагополучною.

Станом на 20.07.2020 року в області здійснено 720 досліджень на сказ, виявлено 139 випадків захворювання тварин, що становить 19,3 відсотка від досліджених.  В тому числі по видах тварин:  лиси - 68, собаки - 35, коти - 20, ВРХ - 13, борсуки - 2, куниці - 1 випадок. За аналогічний період 2019 року було проведено 660 досліджень та зареєстровано 94 випадки захворювання тварин на сказ.

Випадки сказу реєструвались в таких районах області: Козятинському (21), Тиврівському (18), Вінницькому та Хмільницькому  по 13, Калинівському (10), Бершадському, Немирівському та Погребищенському по 9, Тульчинському (7),  Липовецькому та Тростянецькому по 4, Барському, Піщанському та Ямпільському по 3, Гайсинському, Крижопільському,  Літинському,  Томашпільському та Чечельницькому по 2, Оратівському,  Теплицькому та в м.Ладижин  по  1 випадку.

Найбільше зареєстровано випадків сказу серед домашніх тварин в Козятинському (18) Хмільницькому (10), Вінницькому (7), районах.

В цьому році збільшилась кількість випадків захворювання на сказ серед сільськогосподарських тварин, що призводить до значних економічних збитків та соціальної напруги серед населення. Так, з початку року в області зареєстровано 8 випадків сказу серед великої рогатої худоби у  Козятинському (10),  Хмільницькому (2) та Гайсинському (1) районах. Так у Козятинському районі с.Юрівка за період з 09.07.2020 року по 20.07.2020 року виявлено 10 голів ВРХ захворівших на сказ.

Основним джерелом інфекції є хижаки дикої фауни,  в першу чергу червона лисиця, на яку припадає 51 відсоток від діагностованих випадків. Причиною такого стану є ріст її популяції в природі, і це веде приближення ареалу існування лисиць до помешкань людини, що в свою чергу становить епідемічну загрозу для людей.

За умови інтенсивної епізоотії серед тварин, існує значний ризик інфікування збудником сказу людей. За 6 місяців 2020 року звернулася за антирабічною допомогою 1381 особа, з них покусано 1328, ослинено 53. 3а 2019 рік по допомогу звернулись  3483 особи.

Всього в 2020 році призначено щеплення проти сказу 502 особам, що становить 36,3 відсотки від числа осіб, які звернулися за антирабічною допомогою, в 2019 році відповідно 1110 чоловік (31,9 %).

Щорічно на надання антирабічної допомоги населенню витрачається близько 300 тис. грн державних коштів.

Також негативний вплив на епізоотичну ситуацію щодо сказу має збільшення кількості безпритульних тварин у містах та сільській місцевості, що унеможливлює проведення їм профілактичних ветеринарно-санітарних заходів.

Заходи які проводяться по профілактиці сказу

По кожному випадку захворювання на сказ серед тварин, проводяться засідання Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій  з обов’язковим визначенням вогнища хвороби та меж зони захисту, затвердженням Плану оздоровлення неблагополучного пункту із зазначенням відповідальних осіб за проведення тих чи інших заходів Плану. Проводиться контроль за виконанням заходів.

Наявне поголів’я собак і котів піддається профілактичним щепленням проти сказу. Щорічно в середньому імунізується 200 тис. голів собак та 170 тис. кішок. За 6 місяців цього року профілактичним щепленням піддано 96 тис. голів собак та 76 тис. голів кішок.

Постійно проводиться роз’яснювальна робота серед населення щодо ризиків захворювання на сказ та заходів профілактики цієї хвороби.

Заступник начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Анатолій Бурбело