Інтерв'ю із головою РДА щодо розвитку альтернативної енергетики в районі

 
 
В Державній програмі активізації розвитку економіки на 2013-2014рр. та програмі "Україна для людей" акцентується увага на розвиток альтернативної енергетики в регіонах, як реалізації стратегічних завдань Президента України з розвитку незалежної вітчизняної енергетики в цілому. Які напрацювання з даного питання проходять у нашому районі, ми попросили прокоментувати голову Чечельницької районної державної адміністрації Миколу Францовича Качинського.
Миколо Францовичу, на Вашу думку, які альтернативні види палива із існуючих могли б реально доповнити, чи навіть замінити, традиційну енергетику в районі?
Спершу хочу сказати, що енергетика є основою економіки будь-якої країни світу. І ті стратегічні завдання, які поставлені сьогодні Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем у плані розвитку альтернативної енергетики в регіонах заслуговують на те, аби якнайшвидше, на місцях, втілити їх у життя. Адже, як свідчать результати комплексних досліджень, альтернативна енергетика може скласти до 40% від загального енергобалансу України. Альтернативні джерела енергії, їх застосування, набирають надзвичайного розвитку. Безсумнівно, до традиційних нафти, газу, кам'яного вугілля та атомної енергії, яка є одним із альтернативних джерел енергії, маємо придивитися до застосовування енергії вітру, сонячної енергії, енергії руху води, але з обов'язковим урахуванням кліматичних умов. На даний час розвитку набувають сонячна та вітряна енергетика. Так, приміром, якщо клімат стає більш сухішим, дні сонячними, є можливість для акумулювання значної кількості енергії встановленням сонячних батарей. З метою будівництва електростанції на джерелах сонячної енергії, на територіях Чечельницької селищної та Лузької сільської рад, Науково-виробнича компанія "Світязь" розробила план  розміщення сонячних батарей. Зрозуміло, що реалізація задуманого ні в якій мірі не передбачає повного переходу на використання районом тільки зазначеного альтернативного виду енергії. В даному випадку враховується періодичність надходження енергії протягом доби, місяця, року: незбіг графіків її надходження і споживання. Важливим принципом використання альтернативної енергетики є комбінування різнорідних джерел енергії.
Миколо Францовичу, окрім розвитку альтернативної енергетики району, хотілося б дізнатися про  застосування певних існуючих технологій з даного питання у соціальній сфері району.
Хочу зазначити, що специфічність нашого району окреслюється двома особливостями. Перша - ми на 70% аграрний район. Друга - район не газифікований, а тому зрозуміло, що в осінньо-зимовий період соціальні установи району, як і помешкання жителів опалюються в переважній більшості твердим паливом - вугіллям та дровами. Чому в переважній більшості? Тому, що частина вже переходить на опалення приміщень електроенергією. Якщо врахувати, що значна її частина по Україні - це атомна енергетика, то вже можна говорити про використання альтернативних видів палива. Для прикладу, в нашому районі функціонує Рогізківська  школа, приміщення якої у зимовий період опалює електрокотел.
Зауважу, що використання нетрадиційних відновлювальних джерел енергії у різних сферах постає необхідною складовою забезпечення сталого розвитку. Поширення використання місцевих ресурсів та альтернативних джерел енергії може у майбутньому не тільки сприяти зниженню цін для споживачів, а й переходу на сучасні енергоефективні технології. Це  використання соломи, щепи, біомаси загалом, відходів промислової продукції побутових відходів. Якщо взяти до уваги той факт , що котел у Демівській школі дає економію у п'ять разів за сезон, ніж якби приміщення даного закладу опалювалося вугіллям та дровами, то, погодьтесь, над цим варто замислитися. В планах  поточного року -  заміна котлів  на економніші, тобто, енергозберігаючі у  школах району сіл Берізки, Любомирка, Вербка , Стратіївка , Жабокричка
А взагалі-то, оскільки ефективне енергокористування є ключовим чинником економічного зростання в країні, потрібно нам усім звернути увагу на розумний підхід до енергетичних ресурсів.