Підтримка децентралізації в Україні

Засідання Регіонального координаційного органу з підтримки Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні DESPRO» у Вінницькій області відбулося 25 липня в конференц-залі облдержадміністрації.

Участь у засіданні взяли голова облдержадміністрації Анатолій Олійник, заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, заступник голови обласної Ради Наталія Солейко, експерт з питань децентралізації та публічних послуг проекту DESPRO В’ячеслав Сороковський, а також члени координаційного органу.

Розпочинаючи засідання, Анатолій Олійник подякував представникам проекту за ефективно проведену роботу та порозуміння з вінничанами під час першого та другого етапів. Він висловив сподівання на ще більший успіх у 3-й фазі проекту, яка триватиме протягом 2013-2017 років і у якій Вінниччина також бере участь.

Очільник області наголосив, що проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO – це значно більше, ніж просто фінансова допомога громадам. Його навчальна, консультативна, методологічна робота сприяє підвищенню громадської активності, співучасті громадян у житті населеного пункту, ініціативності й відповідальності.

«Цей проект дає можливість згуртувати населення та змогу виконати нагальне питання в системі водопостачання їхнього населеного пункту», - наголосив Анатолій Олійник.

За його словами, досвід який дає участь в проекті є одним з елементів в напрямку децентралізації Вінницької області та України в цілому.

«Сьогодні люди вже отримали певний досвід і тому зміни сприймаються по-іншому, так як вже є певні напрацювання. Сподіваємося, що третя фаза проекту пройде успішно незважаючи на виклики, які сьогодні є в нашій державі. Адже попередні етапи проекту реалізовані на досить якісному рівні», - зазначив голова облдержадміністрації.

Звертаючись до присутніх В’ячеслав Сороковський зауважив, що за допомогою швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO десятки тисяч людей отримують послуги в покращені технічного забезпечення, а також змінюється ставлення громадян до вдосконалення цих послуг завдяки застосуванню фінансового та соціального потенціалу в проект. Так, в результаті участі в проекті, громади стають кращими та міцнішими. Саме це складає основу місцевого самоврядування.

«Той позитивний досвід, якого ми набули саме у Вінницькій області, реалізувавши проекти через обласний конкурс та включивши його, як складову частину загальнообласного конкурсу проектів територіальних громад дав нам змогу продовжувати роботу в такому напрямку на третій фазі. Дивлячись на фінансові показники хочу зазначити, що частка бюджетів у співфінансуванні всіх проектів у Вінницькій області сягає 31 відсотка. Це досить вагомий внесок Вінницької області в діяльність проекту. Тому ми налаштовані на подальшу співпрацю на благо подальшого розвитку», - наголосив В’ячеслав Сороковський.

«Хочемо запропонувати Вінницькій області ще 8 проектів. З одного боку це більше можливостей, з іншого це потреба у більшій кількості коштів. Проте зі сторони DESPRO, ми готові збільшити розмір внеску. Так, в цьому році це 250 тисяч грн. та в наступному – 370 тисяч грн.», - зазначив експерт з питань децентралізації та публічних послуг проекту DESPRO.

За його словами, зважаючи на те, що DESPRO не може фінансувати проект більш ніж 40 відсотків від загальної вартості, варто очікувати, що громада буде зобов’язана також збільшити фінансування.

Звертаючись до представників швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Андрій Гижко, зауважив, що окрім питання водопостачання на Вінниччині потрібно налагодити програму поводження з твердими побутовими відходами у Вінницькій області.

В ході засідання учасниками було розглянуто такі питання, як виконання проектів з сільського водопостачання в 2014 році, планування проведення конкурсу щодо відбору проектів із сільського водопостачання на 2015 рік: терміни, фінансування, критерії та стан виконання проекту з поводження з ТПВ у Тульчинському районі. Учасники наради вносили свої пропозиції щодо ефективності подальшої співпраці.

Завершуючи засідання, Анатолій Олійник наголосив, що розвиток співпраці з іноземними партнерами та співпраця на благо розвитку Вінниччини – пріоритет обласної влади.Для довідки:

DESPRO


Швейцарсько-Український проект «Підтримка децентралізації в Україні» розпочав реалізацію у Вінницькій області з липня 2007 року.
У I Фазі участь у проекті приймали територіальні громади трьох районів: Калинівського, Іллінецького та Тульчинського районів, а саме 18 сільських територіальних громадах. Мета проекту DesPro повністю співпадає з намаганням місцевих органів влади забезпечити надання результативних, ефективних та доступних за ціною послуг у сфері водопостачання, а також соціальних послуг, базуючись на принципах децентралізації.
Протягом 2007-09 р. р. у межах 1 та 2 раундів конкурсу проектів DESPRO загалом реалізовано у 3 цільових районах області: Тульчинському – 9 проектів, Калинівському – 6 проектів та Іллінецькому – 5 проектів.
Загалом, завдяки реалізації I Фази проекту DesPro в область залучено інвестицій на суму майже 4,5 млн.грн., з них ДесПро – 2,08 млн.грн., громадяни – 1,5 млн.грн., внесок бюджетів та інших джерел фінансування - 920 тис.грн., з яких в 2009 році з обласного бюджету на завершення реалізації проектів у Тульчинському та Іллінецькому районах виділено 170 тис.грн.
За результатами виконання I Фази проекту, протягом 2007-2009 років, у сільських територіальних громадах прокладено 47,2 кілометри водогону, замінено (встановлено) 13 насосів, відремонтовано (встановлено) 5 водонапірних веж, збудовано (відремонтовано) 7 свердловин загальною глибиною 198 метрів, забезпечено водою 530 сімей (домогосподарств) близько 1400 жителів.
Найбільшим досягненням під час реалізації проекту є не лише відновлення водопроводів та реконструкція водопровідних мереж, а й те, що побудована ціла система за якою територіальна громада несе повну відповідальність за обслуговування водопровідних мереж, формування тарифів на воду та ремонті роботи.
Окрім того сам проект є надзвичайно важливим не лише з технічної точки зору але й навчальної, в рамках Despro проведені семінари-навчання для всіх громад та районних координаторів з питань підготовки, реалізації проектів та семінари з питань обрахунку тарифів на надання послуг з водопостачання.
Успішна реалізація проекту дозволила жителям отримати доступ до якісної води для особистого та господарського використання, повірити у власні сили і досягнути результат, який ще рік тому здавався неможливим.

II Фаза

У листопаді 2010 року пройшов конкурсний відбір проектів ІІ Фази реалізації Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.
DESPRO має на меті забезпечення надання результативних, ефективних та доступних за ціною послуг у сфері водопостачання та у соціальній сфері в межах децентралізованих структур. Цільовими регіонами DESPRO є Автономна Республіка Крим (Бахчисарайський, Ленінський та Нижньогірський райони), Вінницька (Калинівський, Тульчинський та Іллінецький райони) та Сумська (Кролевецький, Конотопський та Роменський) області. Мета - сприяння покращенню якості та доступу населення сіл та селищ до послуг водопостачання шляхом впровадження децентралізованих механізмів надання послуг.
У Вінницькій області відібрано 10 проектів , а саме:
Іллінецький район – села Іллінецьке, Чортория, Россоховате, Городок;
Калинівський район – села Комунарівка, Нова Гребля, Черепашинці;
Тульчинський район – села Ганнопіль, Клебань, с. Суворівське.
Загальна вартість проектів 7 млн. 917 тис.грн., з яких 2,2 млн.грн. кошти Проекту DESPRO, інші кошти це внесок місцевих бюджетів та громад.
Кошти проекту DesPro можуть покривати до 60% від загальної вартості проекту. Решта – не менш як 40% від загальної вартості проекту – має покриватися фінансовим внеском організації-виконавця, організацій-співвиконавців (у тому числі місцевих бюджетів). При цьому розмір часток організації-виконавця та організацій-співвиконавців не регламентується. Сума фінансового внеску (гранту) проекту DesPro може становити до 240 тис. грн.
Також, в рамках 9-го обласного конкурсу розвитку територіальних громад в 2012 році на реалізацію проектів з водопостачання 6 із 12 територіальних громад Вінницької області шляхом конкурсного відбору отримали гранти від Проекту DESPRO загальною вартістю понад 1,3 млн.грн.
Тиврівський район - с. Урожайне, с. Лани;
Томашпільський район - с. Високе;
Піщанський район - с. Дмитрашівка;
Погребищенський район - с. Дзюньків;
Хмільницький район – с. Крижанівка.
Варто відмітити, що пріоритет надавався територіальним громадам, які не входять до 3-ох цільових районів Вінницької області в яких Проект DESPRO працює вже не один рік. Це дало можливість іншим громадам отримати досвід роботи з міжнародними фондами і суттєво покращити якість водопостачання у своїй місцевості.
ІІІ фаза

5 грудня 2013 року в області підписано Меморандум про взаєморозуміння і співробітництво між Швейцарсько-Українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Вінницькою обласною Радою. Підписавши документ. Області надано можливість розпочати реалізацію ІІІ фази проекту,яка триватиме протягом 2013-2017 років.
Так, протягом 1 кварталу п.р. проведено конкурс та 6 із 14 територіальних громад Вінницької області визначено переможцями в рамках 11-го обласного конкурсу розвитку територіальних громад в 2014 році, на реалізацію проектів з водопостачання отримають гранти від Проекту DESPRO загальною вартістю 1,5 млн.грн.
В квітні 2014 році проведено навчання для територіальних громад-переможців Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO щодо покращення водопостачання та заключено договори про співпрацю з 6 територіальними громадами, а саме: Павлівка (Погребищенський р-н), Красносілка (Бершадський р-н), Росоша (Липовецький р-н), Яришівка (Тиврівський р-н), Носівці (Гайсинський р-н), Гушинці (Калинівський р-н). Загальна сума коштів,що буде виділятися на реалізацію проектів зі сторони швейцарських партнерів становитиме близько 1,5 млн. грн. (до 250 тис. грн. в розрахунку на 1 громаду).