Розяснення щодо відшкодування збитків, заподіяних стихією
15.07.16

Червень  цього року видався досить багатим на дощі. Протягом  цього місяця випала піврічна норма опадів, що  спричинило проблеми для багатьох жителів району. Так, у селах Луги, Вербка, Демівка та Берізки річка Савранка виходила  за свої звичні межі та підтоплювала присидибні ділянки людей.
    На думку  фахівців Тульчинського міжрайонного управління водного господарства, Вінницького регіонального управління водних ресурсів  такий стан справ виник через  замулення русла Савранки та через поведінку самих громадян, які часто самі захаращують річку,   викидаючи в неї  різне сміття.  Також сильні опади є природним явищем, яке має схильність повторюватись  один раз на декілька років.
   У зв’язку з численними зверненнями сільських рад району та громадян щодо відшкодування збитків, заподіяних проявами стихії сектор цивільного захисту райдержадміністрації надає роз’яснення щодо основних норм законодавства, яке регулює дане питання.
    Першим та найважливішим кроком є встановлення факту виникнення надзвичайної ситуації. Такі повноваження має районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
    При встановленні факту виникнення надзвичайної ситуації комісія керується Державним класифікатором надзвичайних ситуацій та наказом МНС України від 12.12.2012 року № 1400 «Про затвердження класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій».
      У цьому наказі  приведені порогові значення  класифікаційних ознак надзвичайної ситуації при перевищенні яких  можна констатувати факт виникнення надзвичайної ситуації.
    Наприклад, якщо сталась дорожньо-транспортна пригода у якій загинуло  від  5 осіб  це вважається надзвичайною ситуацією. Якщо менше 5 осіб – надзвичайна подія.
     При проявах стихії також встановлено порогові значення класифікаційних ознак. Так до районної державної адміністрації звернулась Вербська сільська рада та повідомила що внаслідок сильних дощів 28-29 червня сталось  затоплення присадибних ділянок 18 мешканців села,  на площі 2,7 гектара.
     Відповідно до п 2.8. класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій  встановлення факту виникнення  надзвичайної ситуації можливе у разі перевищення території підтоплення  над 30 % площі сільськогосподарських угідь Чечельницького   району  (41 тис. гектарів).
     Тому згідно діючих норм законодавства ускладнення погодних умов у
с. Вербка  за своїми наслідками не може бути визнано надзвичайною ситуацією.