Судовий збір у 2017 році
08.02.17

Ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” в редакції, яка чинна до 31.12.2016 р. передбачає, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Оскільки ст. 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” передбачає суттєве зростання мінімальної заробітної плати – аж до 3200 грн., то народні депутати іншим законом змінили підходи до визначення розміру судового збору, який сплачується при подачі заяви / позову до суду.

Так, Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №1774-VIII від 06.12.2016 передбачає викладення ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” в новій редакції, а саме: Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Тобто, якщо раніше за основу брався розмір мінімальної заробітної плати, то тепер за основу розрахунків буде братися розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Отже, оскільки ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” передбачає встановлення станом на 1 січня 2017 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 1600 грн., то саме і від цієї суми буде розраховуватися розмір судового збору, а не від 3200 грн. Наводимо найпоширеніші види ставок судового збору:

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору

Ставка судового збору

1. За подання до суду:

1) позовної заяви майнового характеру, яка подана:

— юридичною особою

1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн)

— фізичною особою або фізичною особою — підприємцем

1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (640 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (8000 грн)

2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:

— юридичною особою або фізичною особою — підприємцем

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн)