Від успішного впровадження енергозберігаючих програм сьогодні

Від успішного впровадження енергозберігаючих програм сьогодні значною мірою залежить національна безпека України

На цьому наголосив у своєму виступі на колегії Департаменту ЖКГ, енергетики та інфраструктури облдержадміністрації начальник відділу енергетики, енергозбереження та зв’язку Іван Вітюк. Він зазначив, що енергозбереження на сьогодні для області, як і для країни в цілому, є першочерговим пріоритетом.

Основними напрямками при цьому є впровадження новітніх енергозберігаючих технологій в усіх сферах життя, енергетичного обладнання та технічних рішень, що дозволяють знизити залежність від імпортованих енергоносіїв, підвищити конкурентоздатність продукції власного виробництва, знизити навантаження на навколишнє природне середовище. 

Аналізуючи стан справ з енергозбереження, посадовець відзначив, що в області даній проблемі приділяється значна увага, метою якої є скорочення споживання енергетичних ресурсів як в абсолютних, так і у відносних величинах.

На Вінниччині функціонує «Програма підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоресурсів». Аналогічні програми були розроблені в кожному районі та в містах обласного підпорядкування. Дія програми передбачена на 2010 -2015 роки. 

Завдяки цій програмі лише в минулому році вдалося: по-перше, перевести на альтернативні види палива 135 котелень бюджетної сфери та забезпечити економію газу в межах 7 мільйонів кубічних метрів в них;
- по-друге, зменшити в порівнянні з попереднім роком споживання природного газу на 120 мільйонів кубічних метрів, що в грошовому еквіваленті сягає 440 млн. грн. зменшення споживання природного газу досягнуто всіма категоріями споживачів;
- по-третє, населення області почало використовувати кредитні механізми для енергомодернізації своїх власних осель. Користуючись банківськими кредитами, понад 100 власників приватних будинків утеплили їх та встановили котли на альтернативних видах палива.

Заступник директора Департаменту Лариса Король доповіла про механізми, прийняті на державному рівні, для проведення енергоефективної політики в бюджетній сфері та в житловому секторі.
Так, було зазначено, що 9 травня поточного року набрали чинності два Закони України щодо запровадження механізмів енергосервісних договорів у бюджетних установах.

Перший закон має назву "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації". Другий – "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України".

Законами встановлені «правила гри» для залучення приватного капіталу до впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах. 

Зокрема такі:
- залучення інвесторів здійснюється на конкурсній основі за процедурами, визначеними Законом України «Про здійснення державних закупівель».
- проведення процедури державних закупівель енергосервісу здійснюється замовниками в будь-якому випадку, незалежно від вартості предмета закупівлі.
- щорічні платежі виконавцю енергосервісу мають становити не менше 80 відсотків та не більше 90 відсотків суми щорічного скорочення витрат замовника.
- строк дії енергосервісного договору не може перевищувати 10 років.
- після закінчення строку дії енергосервісного договору замовник набуває права власності без додаткової плати на все майно, утворене за енергосервісним договором.

Представники ПАТ «Ощадбанк» провели презентацію програм компенсації з частини суми кредитів на енергоефективні заходи. Так, У 2015 році держава підтримує проведення енергозберігаючих заходів у вигляді пільгового кредитування населення з енергозбереження. На ці цілі виділено 343,5 млн. грн. державних інвестицій.

Передбачено виділення коштів з Державного бюджету Держенергоефективності на погашення чистини суми кредиту, отриманого позичальниками в банку для проведення заходів з енергозбереження.
Зокрема, передбачається відшкодування:
- 20 % суми отриманого кредиту, але не більше 5 тис.грн. на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу);
- 30 %, але не більше 10 тис.грн. позичальнику на придбання радіаторів опалення з терморегуляторами, вікон з двохкамерними енергоефективними склопакетами, регуляторів тепла вентиляційного повітря, вузлів обліку води (гарячої, холодної), зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання та матеріали, матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів, теплові насоси, сонячні колектори для виробництва теплової енергії та підігріву води;
- 40 % - позичальникам ОСББ, житлово-будівельних кооперативів, але не більше 10 тис.грн. на кожну квартиру на придбання обладнання та матеріалів для облаштування індивідуальних теплових пунктів, регуляторів теплового потоку за погодними умовами та відповідне додаткове обладнання та матеріали до них, вузли обліку води (гарячої, холодної та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідно додаткове обладнання та матеріали до них, вікна з двокамерними енергоефективними пакетами для місць загального користування, матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель, фундаментів, матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування.
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю ОДА