Забезпечення молоді першим робочим місцем

Пролунав останній дзвінок, і нашим юнакам та дівчатам належить вирішити, що робити далі. Йти вчитися? Працювати? Ким стати? Подібні питання хвилюють і молодих людей старшого віку - випускників вузів та професійно-технічних навчальних закладів, у дипломах яких вже значиться набута професія. Одні з них не можуть знайти роботу за фахом, інших не влаштовує зарплата, відсутність можливості кар'єрного росту, умови праці. Актуальна проблема сьогодення. Як же реалізовується у регіонах завдання та доручення Президента України щодо сприяння забезпечення молоді першим робочим місцем ми вирішили запитати у першого заступника голови Чечельницької РДА Сергія Пустового.
- Насамперед, зазначу, що  молодіжний сегмент ринку праці - найбільш невизначена частка загальнонаціонального ринку праці. На обліку молоді віком до 35 років тільки в нашому районному центрі зайнятості знаходиться 195 чоловік.
І саме зараз тисячі випускників професійно-технічних і вищих навчальних закладів, отримавши дипломи, виходять на ринок праці в пошуках свого першого робочого місця.
Перше робоче місце - це перше місце роботи, на яке працевлаштовується особа після закінчення навчання в професійно-технічному або вищому навчальному закладі за отриманою професією (спеціальністю), а також після проходження цими особами строкової військової служби або альтернативної (невійськової) служби, на яку вони були призвані (направлені) після навчання.
Знайти роботу молодому спеціалісту непросто, адже роботодавці віддають перевагу особам з досвідом роботи. Але останнім часом влада приділяє значну увагу вирішенню питання працевлаштування молоді.
1 січня 2013 року набрав чинності новий Закон України "Про зайнятість населення" від 5.07. 2012 р. №5067-VI, серед положень якого слід виділити низку нововведень та пільг, які повинні забезпечити створення нових робочих місць для молоді. Так стаття 24 даного Закону визначає заходи щодо сприяння забезпеченню молоді першим робочим місцем, вводячи зокрема таку новацію, як стажування на підприємствах, в установах та організаціях молоді, яка навчається.
- Сергію Михайловичу, а чи буде зацікавленим роботодавець щодо таких нововведень?
- Звісно. Відповідно Постанови «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення молоді першим робочим місцем», бюджетні кошти   спрямовуються на відшкодування витрат Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття пов'язаних з наданням: дотації роботодавцям, які працевлаштували осіб з числа молоді на перше робоче місце, у розмірі фактичних витрат на заробітну плату до закінчення дії раніше укладених відповідних договорів про працевлаштування таких осіб та виконання усіх договірних зобов'язань; компенсації роботодавцям, які працевлаштували зазначених осіб, що здобули професійно-технічну або вищу освіту, на перше робоче місце за отриманою професією (спеціальністю) у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на відповідну особу за місяць, за який він сплачений.
- Як у нашому районі вирішується питання працевлаштування молоді?
- За даними районного центру зайнятості, в минулому році працевлаштовано чотири молоді особи: одна дівчина і три юнаки. До речі, усі три хлопці - випускники Ольгопільського ПТУ №35 і нині працюють електромонтерами з ремонту та обслуговування електроустаткування: Кащишен Олександр в агроформуванні "Ольгопіль" - директор П. Каленич, Гординський Павло - в приватного підприємця Ф.Чернеги, Ратушнюк Сергій у ФОП С. Гайтан. Мальована Руслана нині працює  кухарем в ТОВ "Стратіївський Агроресус" (керівник Б.Чернега). В 2012 році дотаційних коштів РЦЗ з Державного бюджету України виплачено 23 тис. грн, в поточному - 46 тис. грн.
По великому рахунку, на мою думку, проблеми молодіжного безробіття немає - є проблема першого робочого місця і першого роботодавця. Нині настав час саме йому брати на себе відповідальність за новачків, створювати такі умови, які  задовольняли б юнаків та дівчат і сприяли закріпленню високопрофесійних кадрів на вітчизняних підприємствах
Держава створює умови для забезпечення молоді першим робочим місцем, однак, слід зазначити, що  квотованих та дотаційних  робочих місць  для працевлаштування молоді не завжди вистачає. В таких випадках потрібно звернутися по допомогу до районного центру зайнятості.