Грип птиці!
01.02.20

18 січня на підприємстві «Хутір», що у селі Бугаків Немирівського району, було зареєстровано загибель курей. Лабораторні дослідження показали, що причиною став грип птиці. Було скликано державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при Немирівській районній державній адміністрації. Вони визнали територію ПП «Хутір», ТОВ «Немирів-Поділля», СТОВ «Колосок» (с. Бугаків Немирівського району Вінницької області) неблагополучною та ввели карантин з 20 січня. В цих трьох підприємствах один власник. Всього у вказаних вище трьох птахівничих господарствах нараховується 116 тисяч голів. В епізоотичному осередку умертвлено безкровним методом та спалено близько 100 тис. голів птиці. Попередньо фахівці вважають, що вірус птиця могла підхопити від диких качок та лебедів, хоча точне джерело зараження ще не встановили.

Дуже часто виникає питання, що це за хвороба, тому я хочу надати відповідь на питання, які найчастіше зустрічаються:

Що за хвороба - ВПГП?

Високопатогений грип птиці (класична чума птиці, європейська чума птиці) — це інфекційна, висококонтагіозна хвороба птахів, що викликається одним з штамів вірусу грипу типу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення.

Які види птиці хворіютьна ВПГП?

Вважається, що усі птахи сприйнятливі до даної інфекції, але деякі види менше, ніж інші. Мігруючі водоплавні птахи - частіше дикі качки - є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них. Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней.

Чи хворіють люди на ВПГП?

Більшість випадків захворювання людей відбулося в сільських районах, переважно в результаті прямого контакту з мертвою або хворою домашньою птицею. Випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини не виявлено.

Чим небезпечна хвороба?

Хвороба призводить до високих економічних збитків пов'язаних зі знищенням хворих птахів, ліквідацією осередків захворювання, економічними обмеженнями. При широкому поширенні збудника інфекції серед птахів збільшується можливість захворювання людей в наслідок передачі вірусу.

Як відбувається зараження?

Інфікуватися вірусом пташиного грипу можна при догляді за хворою або контакті з мертвою птицею. Механізм передачі цієї інфекції повітряно-крапельний.

Скільки часу проходить з моменту зараження тварини до прояву клінічних ознак хвороби?

Інкубаційний період у середньому 3 дні (від 2 до 4).

Які клінічні ознаки є характерними для людей хворих на грип птиці?

У хворих відзначаються загальні симптоми, характерні для грипу, — раптовий початок, лихоманка, слабкість, головний біль, іноді біль у горлі, задишка. Катаральні прояви практично відсутні. У більшості хворих (70%) відмічається пронос, іноді блювота. Особливістю перебігу захворювання є розвиток у деяких хворих первинної вірусної пневмонії. Головна відмінність від звичайного грипу - стрімкий розвиток хвороби з високою імовірністю летального кінця.

Які симптоми пташиного грипу у свійської птиці?

Інфекція серед свійської птиці може бути неочевидною (безсимптомною) або викликати зменшення яйценесення та захворювання системи дихання, а також протікати у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці від системного ураження без будь-яких завчасних симптомів (високопатогенний пташиний грип).

Профілактика грипу птиці у людей.

Імунізація проти грипу була й залишається одним з основних способів профілактики грипу, а в умовах можливого інфікування вірусом H5N1 набуває ще більшого значення. Щеплення проти так званого «людського» грипу за принципом перехресного імунітету зменшить або й зовсім нейтралізує дію пташиного вірусу. Основна мета імунізації — уникнути важких форм грипу та його ускладнень. У ситуації, що склалася на сьогодні, важливою є імунізація осіб, які працюють у птахівницьких господарствах та птахопереробних підприємствах, а також власників свійських птахів, мисливців, ветеринарів.

Як не заразитися на пташиний грип?

1. Уникайте контактів з домашньою водоплавною птицею.

2. Не слід без потреби доторкатися до птиці - не тільки мертвої та хворої, але й тої, яка здається здоровою.

3. Уникайте контакту з поверхнями, на які могли потрапити послід та інші виділення птахів.

4. Як і у випадку з іншими інфекційними захворюваннями, що передаються повітряно-крапельно, один з найбільш ефективних засобів захисту - використання захисних масок. Також ефективним є застосування оксолінової мазі, ремантадину, інших противірусних препаратів, вітаміну С, імуностимуляторів.

5. Вірус пташиного грипу легко знищується за допомогою теплової обробки. В м’ясі вірус гине: при температурі 85 С° - за 10 секунд. Тобто, вживаючи добре проварене м’ясо, заразитися неможливо.

6. Яйця не слід вживати в сирому вигляді - їх необхідно варити 10 хв. або обсмажувати з двох боків. Перед приготуванням сирі яйця необхідно вимити з милом.

7. Зробіть щеплення від звичайного грипу.

Слід зауважити, що в Бершадський  та Чечельницький райони потрапило яйце куряче з осередку захворювання, що може спричинити появу вірусу. Спеціалістами Бершадського міражрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області  виявлено, що до шкіл та дитячих садочків Бершадського району та до школи в селі Попова Гребля, Школи №1 смт. Чечельник та Бондурівського ДНЗ «Журавлик» Чечельницького району для харчування дітей  доставлено яйця в загальній кількості 5237 штук з оптової бази, що  знаходиться  в місті Бершадь. Дана кількість яєць вилучена та доставлена в  ПП «Хутір» с. Бугаків,  Немирівського району Вінницької області для утилізації шляхом спалювання.

Тож при закупівлі курячих яєць та продуктів птахівництва будьте уважні та вимагайте від продавців документи, що засвідчують якість та безпеку продукції. Не купуйте продукцію птахівництва на стихійних ринках.

На даний час на території Бершадського та Чечельницького районів грипу птиці не виявлено.

Бажаю всім здоров’я !

 

Начальник Бершадського міжрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області  Наталія ГУБКО

123