На Вінниччині підвели підсумки другого туру місцевих виборів

На Вінниччині підвели підсумки другого туру місцевих виборів

Сьогодні, 19 листопада, в приміщенні облдержадміністрації з метою підведення підсумків другого туру місцевих виборів відбулася зустріч голови облдержадміністрації із представниками місії Організації з безпеки та співробітництва в Європі/ Бюро з демократичних інститутів і прав людини.

У складі місії ОБСЄ/БДІПЛ були довгострокові спостерігачі місії ОБСЄ/БДІПЛ Даан Евертс та Йохен Рінк.

Коментуючи враження від візиту до Вінницької області Даан Евертс зазначив: «Ми можемо вас привітати із закінченням виборів, зокрема другим туром. Процес виборів у Вінницькій області відбувався на високому рівні. Адже наші спостерігачі відзначили, що кількість протоколів, які були відправлені на уточнення в другому турі була значно меншою ніж в першому. Це демонструє те, що виборчі дільниці взяли до уваги попередній досвід та досить гарно виконали свою роботу у другому турі. Можливо, це також є результатом тренінгу, який був для них проведений».

За його словами, були і деякі проблеми, які залишилися і в другому турі, зокрема, проблематика фінансової прозорості. Так, витрати на агітацію були висвітлені не досить прозоро. Проте це не лише проблема м. Вінниці, а загальна проблема в Україні. 

«Також досить часто спостерігалась ситуація, коли кандидати, які проходили в обласну, районну чи міську ради потім знімали свою кандидатуру. Зрозуміло, це було більше рішення партій, аніж рішення самого кандидата. Юридично такі дії відповідають закону, але дивлячись на ситуацію з боку виборців, тут звісно є певні порушення. Проте, це питання стосується більше першого туру виборів. Якщо говорити про другий тур, там все було досить чітко та правильно», - відмітив довгостроковий спостерігач місії ОБСЄ/БДІПЛ.

В свою чергу Валерій Коровій подякував представникам місії ОБСЄ за позитивну оцінку в проведенні виборчого процесу на Вінниччині та зазначив: «Зрозуміло, закон щодо виборів до місцевих рад був не досконалий. Я поділяю вашу точку зору з приводу зняття депутатів партійними осередками, це є той елемент, який порушує саму суть виборчого процесу. Адже виборець орієнтувався не лише на політичну партію, він в більшій мірі орієнтувався на конкретну людину. Тож, на моє переконання, такі дії показують рівень етичності та політичної культури тієї чи іншої партії, яка масово знімає кандидатів на користь інших кандидатів. На мою думку, в процесі доопрацювання законодавства України ця норма буде врахована».

Торкаючись норми другого туру виборів у містах, де існувала велика різниця в голосах у першому турі, Валерій Коровій зазначив: «На мою думку, другий тур потрібно проводити, коли різниця між кількістю голосів виборців за певних кандидатів не перевищує, наприклад, 10%, в іншому випадку, це додаткова витрата часу та дезорієнтація виборчого процесу».

Коментуючи почуте Даан Евертс зазначив, що на їхню думку причиною низької явки виборців, зокрема у м. Вінниці, де вона була найнижча, стала велика різниця набраних голосів між кандидатами. Не було нагального важливого питання, яке б стосувалося безпосередньо розвитку міста, через яке б можливо люди йшли на вибори та обирали кандидата.
Даан Евертс звернув увагу на високий рівень організації виборчого процесу у місті Вінниця. А також запропонував, результати уточнених протоколів одразу висвітлювати в онлайн режимі.

Валерій Коровій зазначив, що дане питання потребує законодавчого врегулювання , адже в межах діючого законодавства такі дії розцінювалися б як втручання у виборчий процес, що заборонено законодавством. Проте він висловив думку, що висвітлення результатів «онлайн» є досить доцільною ідеєю.

В ході зустрічі представники місії ОБСЄ/ БДІПЛ ділилися враженнями не лише від спостереження виборчого процесу на Вінниччині, але й від знайомства з регіоном в цілому.

Департамент інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю ОДА