"Не піддавайтесь паніці! Живіть і працюйте спокійно",-
29.11.18

наголосив голова районної державної адміністрації Сергій Пустовий під час наради з керівниками установ і організацій району, очільниками громад, директорами шкіл щодо заходів воєнного стану, введеного у десяти областях України, в тому числі і Вінницькій.

Сергій Пустовий  зазначив, що черговий акт збройної агресії з боку Російської Федерації, що відбувся 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки проти кораблів Військово-Морських Сил Збройних Сил України, ще раз продемонстрував існування реальної загрози  широкомасштабного вторгнення в нашу країну регулярних військових підрозділів Російської Федерації. З метою захисту громадян Української держави, її суверенітету і територіальної цілісності, згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України, Президент України Петро Порошенко підписав Указ від 26 листопада 2018 року № 393 "Про введення воєнного стану в Україні", який було затверджено того ж дня на позачерговій сесії Верховної Ради України.

Відповідно до схваленого народними депутатами Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", воєнний стан введено з 14 години 00 хвилин 26 листопада  2018 року строком на 30 діб до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року в таких областях: Вінницькій, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській, а також внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії. Тобто виключно в тих областях, які розташовані вздовж російського кордону та придністровської ділянки українсько-молдовського кордону, а також вздовж узбережжя Азовського і Чорного морів.

"Звертаю увагу на те, що в підписаному Президентом України Указі від 26 листопада 2018 року № 390/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року "Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні" включено лише кілька заходів з 24 можливих, передбачених Законом України "Про правовий режим воєнного стану". Це свідома позиція Глави держави, який хоче, щоб воєнний стан мінімально вплинув на життя цивільного населення.
Окреслені в Указі заходи стосуються, переважно, Збройних Сил України, Національної гвардії України, СБУ та МВС, а також координації дій між ними, та спрямовані на створення умов зі здійснення органами державної влади, військовим командуванням, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями наданих їм повноважень, необхідних для відвернення загрози і забезпечення територіальної цілісності України, її національної безпеки. Ці заходи у разі вторгнення агресора дозволять нам якнайшвидше відреагувати, якнайшвидше мобілізувати всі ресурси", - сказав голова райдержадміністрації.

 Зокрема з переліку заходів, зазначених у витязі Указу № 390, можуть бути введені в дію наступні:

«7. Генеральному штабу Збройних Сил України невідкладно:

1) подати Президентові України пропозиції щодо введення в дію документів з питань застосування Збройних Сил України та інших військових формувань;

2) організувати протиповітряну оборону України з метою прикриття важливих державних об’єктів, промислових районів, адміністративних центрів держави та угруповань військ (сил) від ударів з повітря;

3) внести на розгляд РНБО пропозиції щодо залучення інших військових формувань та правоохоронних органів до здійснення заходів правового режиму воєнного стану;

4) передбачити заходи часткової мобілізації, організувати та провести навчальні збори з резервістами оперативного резерву у необхідних обсягах.

8. Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України вжити невідкладних заходів з метою забезпечення громадського порядку, охорони і оборони об’єктів критичної інфраструктури, охорони іноземних дипломатичних представництв.

9. Службі безпеки України вжити невідкладних заходів щодо посилення контррозвідувального, антитерористичного та контрдиверсійного режиму, інформаційної безпеки.

10. Службі безпеки України, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим суб’єктам забезпечення кібербезпеки вжити заходів щодо забезпечення кібербезпеки.

11. Адміністрації Державної прикордонної служби України посилити охорону державного кордону з Російською Федерацією та адміністративної межі з Автономною Республікою Крим».

"В період дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЮТЬСЯ заходи щодо примусового відчуження автотранспорту та іншого майна, що перебуває у приватній або комунальній власності,  запровадження трудової повинності для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану, встановлення військово-квартирної повинності з розквартирування військовослужбовців у приватному житлі тощо", - наголосив очільник району.

Щодо інших заходів правового режиму воєнного стану, як, наприклад, введення комендантської години, чи заборони торгівлі алкогольними напоями – вони можуть бути задіяні у разі посилення загрози вторгнення військ Росії.

"Те, що така небезпека є досить реальною, свідчать розвідувальні дані. Зокрема є загроза захоплення військами РФ низки прибережних міст Азовського моря для створення сухопутного коридору до анексованого Криму. Про це заявив посол України в ООН Володимир Єльченко на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН щодо ситуації в Азовському морі.

Зрозуміло, що Керченський міст, побудова якого є порушенням суверенітету і територіальної цілісності України, не може допомогти у питанні водопостачання та енергопостачання півострова, який окупувала Росія. Тож подальша ескалація ситуації РФ не може бути виключена. 

Наявні оперативні дані щодо чіткої загрози подальших агресивних дій і провокацій з боку прикордонної служби РФ, ФСБ і ВМС Росії стали однією з причин введення в Україні воєнного стану. 

Воєнний стан триватиме тридцять днів. Такий термін запропонував Парламенту Президент Петро Порошенко, щоб не було підґрунтя для будь-яких спекуляцій щодо впливу запровадження воєнного стану на вибори. У РНБО вважають, що за 30 днів вони проведуть всі необхідні заходи для підвищення нашої готовності відбити можливий повномасштабний наступ країни-агресора Росії", - зазначив Сергій Пустовий.

Які ж фактичні зміни ситуації дає воєнний стан?

1. Зміна цілей фінансування заходів безпеки та оборони. Виділення коштів на мобілізацію, пересування та розміщення військових частин, облаштування ліній оборони, проведення незапланованих раніше військових навчань;

2. Нові замовлення для військово-промислового комплексу для виробництва або ремонту необхідної зброї;

3. Пріоритетність військових перевезень на транспорті (залізниця, аеропорти, автомобільні колони);

4. Часткова мобілізація резервістів, їх укомплектування та розташування;

5. Утворення нових дислокацій ЗРК для посилення протиповітряної оборони у зв’язку із загрозами, що викликали воєнний стан;

6. Посилення охорони державного кордону на тих ділянках, які опинилися під загрозою;

7. Організація контрдиверсійної роботи: перевірка транспорту,  документів у координації з Міністерством внутрішніх справ України.

Водночас, країни ЄС дають нам приклад, як діє надзвичайний стан – непомітно та ефективно. Наприклад, після терактів 2015 року у Франції був запроваджений надзвичайний стан, який зберігався до 2017 року. Він не лише не перешкодив проведенню виборів чи акцій протесту опозиції, але й не зменшив туристичний потік. Проте завдяки надзвичайному стану лише в 2017 році у Франції було попереджено 7 терористичних актів.

"Воєнний стан – це не обов’язково обшуки і репресії – ці картинки у нас в пам’яті завдяки радянським пропагандистським фільмам. Воєнний стан потрібен для посилення оборони України на фоні зростаючої агресивності з боку з Росії, для зменшення небезпеки війни та окупації нашої країни", - наголосив голова райдержадміністрації Сергій Пустовий.