Праця в умовах низьких температур
20.11.20

Кліматичний чинник впливає на працездатність людини та функціонування засобів виробництва. У холодний період року причиною нещасних випадків часто стає дія зниженої температури повітря.

        Знижена температура повітря робочої зони та поверхні обладнання належить до фізичних небезпечних і шкідливих виробничих чинників. На це вказує підпункт 1.1.1 ГОСТ 12.0.003-74 «Система стандартів безпеки праці. Небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Класифікація.»

        Знижена температура може призвести до патологічних змін в організмі – переохолодження і відмороження, застуди, загострення виразкової хвороби шлунку, серцево-судинних захворювань.

        На роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, які виконують у несприятливих температурних умовах, працівникам видають безплатно  за встановленими нормами спецодяг, спецвзуття й інші засоби індивідуального захисту. Підстава – стаття 163 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

        Працівникам, які працюють у холодну пору року на відкритому повітрі, надають спеціальні перерви для обігрівання та відпочинку, що входять до робочого часу. Це передбачає стаття 168 КЗпП.

        Переліки працівників, які мають право на спеціальні перерви, погодні умови та тривалість і кількість перерв установлюють у колективних договорах. Під час організації робочого процесу на відкритих територіях у холодну пору рекомендовано складати графіки робіт.

        Для помірно складних робіт слід передбачати перерви для обігрівання по 10 хв. у теплому місці.

Увага! Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.

     Завідувач сектору з питань праці та діловодства Олександр БОРОДАЙ

 

123