Про стан ринку праці у Вінницькій області

 

У Вінницькій області середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника за січень-жовтень 2015 року до відповідного періоду минулого року зростала дещо вищими темпами (118,8%), ніж в цілому по Україні (118,7%) – 10 місце серед регіонів держави. 

За 8-м місяців поточного року за рівнем середньомісячної заробітної плати Вінниччина зайняла 15 місце (3284 грн). 

Незважаючи на це, даний показник менший на 19,2% або на 778 грн. від середнього по Україні (4062 грн.). 

Індекс реальної заробітної плати до минулого місця по області становив 109,6% (по Україні – 105,4%), отже, за даний період заробітна плата зростала дещо вищими темпами, ніж ріст цін. Незважаючи на те, що область зайняла 2 місце за показником розміру реальної заробітної плати до відповідного періоду минулого року, даний показник становив 92,2% (по Україні – 87,7%), однак це ще свідчить про зниження купівельної спроможності громадян у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Що стосується номінальної заробітної плати у розрахунку одного штатного працівника Вінницької області, то у жовтні поточного року вона становила 3790 грн. і зайняла 14 місце серед регіонів України. За темпами зростання до відповідного періоду минулого року - 6 місце (130,3 %), до попереднього місяця -14 (106,3%).

У розрізі адміністративно-територіальних одиниць Вінниччини, за останніми даними статистики (січень-вересень п.р.), за показниками середньомісячної заробітної плати лідирують міста: Ладижин, Козятин, Жмеринка, Вінниця та райони: Гайсинський, Тростянецький, Крижопільський, та Піщанський, де зазначені показники перевищують середньообласний рівень від 69,9% до 0,1% відповідно. Найнижчі зафіксовано у Чечельницькому, Погребищенському, Літинському та Ямпільському районах, де дані показники нижчі від обласного на від 23,5% до 29,7% .

В області залишаються значними борги із виплати заробітної плати. Так, за даними моніторингу, станом на 26.11.2015 року, загальна сума боргу із виплати заробітної плати по області становила 14315,5 тис. грн., в тому числі: 8031,2 тис. грн. (56,1%); 5307 тис. грн. (37,1%) – на підприємствах-банкрутах; 977,2 тис. грн. (6,8%) – на підприємствах, які зупинили господарську діяльність.

11 районів Вінниччини станом на 26.11.2015 року не мали заборгованості із виплати заробітної плати, а саме: Вінницький, Гайсинський, Іллінецький, Крижопільський, Могилів-Подільський, Оратівський, Томашпільський, Тиврівський, Хмільницький, Чернівецький та Ямпільський.

Однак, в цілому по області стан виплати заробітної плати є незадовільним. Зокрема, за даними моніторингу, до початку 2015 року борги по зарплаті збільшено на 964 тис. грн. або на 7,2%.

Кількість працівників, яким не виплачено вчасно заробітну плату, складала 3,5 тис. осіб, з них 68,7% (2,4 тис.осіб) – працівники економічно активних підприємств.

На Вінниччині, відповідно до Методики моніторингу створення нових робочих місць, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 23 вересня 2013 р. № 611, у січні-серпні 2015 року створено 7,3 тис. нових робочих місць, з них: 1,9 тис. осіб у юридичних та 5,4 тис. осіб у фізичних осіб. Разом з тим, за даний період було звільнено, у зв’язку зі змінами у виробництві 9,3 тис. осіб.

На даний показник має вплив, як і економічна криза так і поява «нових» безробітних, з числа переселенців зі Сходу та серед воїнів, котрі приймали учать в антитерористичній операції, та які з психологічних або інших причин не можуть повернутися на колишні робочі місця. 

У жовтні поточного року навантаження на 1 робоче місце по області становило – 17 осіб. 

За сприяння обласної служби зайнятості у січні-жовтні отримали роботу 28,1 тис. осіб, в тому числі 25,8 тис. безробітних осіб. 

Також, для забезпечення тимчасової зайнятості безробітних громадян у період пошуку для них підходящої роботи були створені тимчасові роботи для участі у суспільно-корисних громадських та інших роботах тимчасового характеру. Зокрема, протягом січня-жовтня 2015 року у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 7,4 тис. осіб. Роботи проводилися найбільш поширено – на підприємствах сільського господарства та в організаціях обов’язкового соціального страхування.

 

 

Департамент інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю ОДА