Щодо укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту

З метою організації інженерного захисту населення в сучасних умовах використовуються захисні споруди цивільного захисту (сховища, протирадіаційні укриття), а також найпростіші укриття.

Захисні споруди цивільного захисту– споруди, призначені для захисту (укриття) населення від засобів масового ураження в особливий період та від дії факторів ураження надзвичайних ситуацій у мирний час (далі - захисні споруди);

Вони розподіляються на сховища та протирадіаційні укриття та є основним засобом колективного захисту окремих категорій населення.

Також населення може укриватися в найпростіших укриттях.

Сховища - це інженерні споруди герметичного типу, які забезпечують захист осіб від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів , від бойових отруйних речовин  а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин . радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур і продуктів горіння при пожежахта передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, протягом двох діб.

Протирадіаційні укриття - це інженерні споруди нижчої категорії, які призначені для захисту від впливу іонізуючого випромінювання при радіоактивному забрудненні місцевості і допускають безперервне перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, до двох діб (надалі - ПРУ).

Крім того, можуть застосовуватися і укриття найпростішого типу.

Найпростіші укриття– це споруди підземного простору міст та інших населених пунктів (станції метрополітену, підземні переходи, гаражі та інше), гірничі виробки, підвальні та інші приміщення, які можуть бути використані для захисту населення у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру та у особливий період.

Дані про місцезнаходження сховищ, протирадіаційних укриттів, найпростіших та швидко-споруджуваних укриттів, адреси їх розташування можна отримати у органах місцевого самоврядування, керівників суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, житлово-експлуатаційному об’єднанні, асоціації та об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків) за місцем роботи та проживання.

          На сьогодні встановлено що сховищ на території району ніколи не будувалось . Протирадіаційні укриття , які були на підприємствах району демонтовані під час ліквідації цих підприємств . Залишилось лише 5 підвальних приміщень , які мають статус протирадіаційних укриттів але всі вони  не готові до тривалого перебування людей не мають  відповідного оснащення для захисту від дії радіації і можуть вмістити лише 300 чоловік з числа працюючих на даних об’єктах .

         На  виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 06.01.2015 року № 01.01-11/660  райдержадміністрацією спільно з районним сектором ДСНС було проведено детальний аналіз всіх наявних на території району  підвальних приміщень , які можуть бути використані для укриття населення та захисних споруд .  Виявлено  що на території району є 32 підвальних приміщень в установах та організаціях району що можуть використовуватись як найпростіші укриття . Це підвальні приміщення будинків культури , шкіл , дитячих садків , сільських рад , закладів торгівлі та підприємств району .

       На території району розміщено 55 багатоквартирних  будинки  до 3-х поверхів та 6  п’ятиповерхових будинків , також 8000 приватних підвалів та погребів . Цих приміщень достатньо для укриття всього населення на нетривалий час .

       Але основною проблемою є занедбаний стан приміщень . Сільськими радами вже розпочато роботу по приведенню виявлених підвалів  у належний стан , вносяться відповідні зміни до планів цивільного захисту  . Багато роботи є по селищу де потрібно об’єднати зусилля мешканців багатоквартирних будинків , організувати прибирання в установах та організаціях . Також потрібно обладнати  найпростіші укриття  медикаментами , засобами освітлення  , встановити інформаційні таблички.