Уряд схвалив законопроект про право територіальних громад на об'єднання

Уряд схвалив проект Закону України «Про право територіальних громад на об’єднання», розроблений Мінрегіоном на виконання Національного плану дій на 2013 рік.

Як поінформував Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник, реалізація положень законопроекту дозволить сформувати спроможні, самодостатні територіальні громади, а також покращити якість надання адміністративних, соціальних послуг жителям територіальних громад.

Міністр пояснив, що передбачений чинним законодавством порядок об’єднання територіальних громад є недостатньо дієвим і не визначає процедуру об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст. Тому, за його словами, треба прийняти закон, який встановлює процедуру такого об’єднання та фіксацію факту створення нової громади.

Положення законопроекту щодо об’єднання територіальних громад узгоджується з вимогами статті 132 Конституції України, за змістом якої створення адміністративно-територіальних одиниць повинно здійснюватися з урахуванням насамперед економічних, політичних, екологічних, географічних, демографічних історичних, культурних та інших факторів.

У пояснювальні записці до законопроекту йдеться про те, що його метою є: створення правових умов та можливостей для укрупнення шляхом добровільного об'єднання територіальних громад, що є важливим фактором посилення гарантій місцевого самоврядування, підвищення його ролі у вирішенні питань місцевого значення; формування дієздатних територіальних громад, головним завданням яких має стати поліпшення забезпечення потреб громадян, оперативне та якісне надання їм базових соціальних та адміністративних послуг, поліпшення умов сталого розвитку відповідних територій, більш ефективного використання бюджетних коштів та інших ресурсів; створення передумов для удосконалення системи органів місцевого самоврядування на відповідній територіальній основі.

Для досягнення мети проект Закону передбачає встановлення основних умов об’єднання територіальних громад, порядок його ініціювання, порядок утворення об’єднаної територіальної громади та порядок діяльності органів місцевого самоврядування в об’єднаній територіальній громаді до формування нових органів. Врегульовуються питання правонаступництва, управління об'єктами комунальної власності, формування бюджету, форми державної підтримки.

Законопроект визначає, що загальний обсяг фінансової підтримки розподіляється між бюджетами новостворених територіальних громад пропорційно площі новоствореної територіальної громади та кількості сільського населення такої громади.

Важливо, що перш ніж направити законопроект на розгляд Уряду, детально його вивчити та надати свої пропозиції мали змогу місцеві державні адміністрації, обласні ради, Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, Українська асоціація районних та обласних рад, центральні органи виконавчої влади.