Звернення Вінницьких магістральних електричних мереж
13.04.16

Територію Вінницької області в різних місцях перетинає система високовольтних ліній електропередачі високої напруги: 330-750 кВ. Для забезпечення нормальної експлуатації ліній електропередачі і безпеки населення «Правилами охорони електричних мереж» (затверджених постановою Кабміну України від 04.03.1997 р.№ 209) передбачена охоронна зона - для ліній 330 кВ - ЗО м, для ліній 750 кВ - 40 м по обидві сторони лінії від проводів.
У зв’язку з початком весняно-польових робіт, а також під час жнив, в умовах сухої і спекотної погоди значно зростає небезпека виникнення низових пожеж в охоронних зонах ЛЕП. Масові аварійні вимкнення, внаслідок пожежі під ЛЕП 330-750 кВ можуть призводити до повної втрати електропостачання від десятків адміністративних районів до цілих областей.
Так на території Вінницької області сталось три автоматичних відключення ПЛ-330 кВ від низових пожеж. Зокрема, в с. Гордіївка Тростянецького району при спалювані післяжнивних залишків під проводами ПЛ 28.07.2009 р. о 17 год. 30 хв., що викликало вимкнення ПЛ 330 кВ Ладижинська-Котовська. Внаслідок вимкнення склалась аварійна ситуація на Ладижинській ТЕС, що загрожувала роботі станції і могла призвести до непередбачуваних наслідків. Наступний випадок стався 22.08.2009 р. в с. Чуків, Немирівського району, вогонь при спалюванні стерні перекинувся на лісосмугу під проводами ПЛ, що викликало вимкнення ПЛ 330 кВ Ладижинська-Вінницька 750. Внаслідок вимкнення склалась аварійна ситуація на Ладижинській ТЕС, що загрожувало роботі станції і могло призвести до непередбачуваних наслідків. 09.09.2009р. об 11 год. 54 хв. в с. Вендичани Могилів- Подільського району вогонь при спалюванні стерні перекинувся на ліс, а далі - на просіку під проводами ПЛ, що викликало вимкнення ПЛ 330 кВ Ладижинська ТЕС -Дністровська ГАЕС, яке призвело до аварійного режиму роботи на Дністровській гідроакумулюючій станції. 31.03.2011 р., від загорання сухої трави, вогонь поширився під ПЛ-750 кВ Вінницька-Західноукраїнська. Внаслідок пожежі вигоріло близько 100 га поза межами охоронної зони ПЛ, що спричинило аварійне вимкнення лінії, та розвантаження блоків на Хмельницькій та Рівненській АЕС. Це могло призвести до не передбачуваних наслідків та виникнення екологічної катастрофи.
Вінницькі магістральні електричні мережі Південно-Західної електроенергетичної системи попереджує про недопустимість спалювання на полях пожнивних залишків: степні, соломи, сухої трави, бадилля; в лісових масивах і просіках - спалювання хмизу та сміття; в охоронних зонах ЛЕП - розведення багать, користування відкритим полум’ям.
Стаття 245. Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу.
 Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом - караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів громадян, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
 За вчинення тих самих дій, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин, або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
(Кодекс кримінальний, ВР України, Від 05.04.2001, №2341-111 «Кримінальний кодекс України», редакція від 04.02.2012р.)
Відповідно вимогам «Правил охорони електричних мереж» в охоронній зоні електропередач під проводами ПЛ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ :
 складувати солому, влаштовувати смітники, гноєсховища, розводити вогонь при спалюванні соломи, очерету, сухих трав, хмизу в лісних масивах, просіках та інше;
 розміщувати автозаправні станції та інші склади пального;
 проводити будівництво, капітальний ремонт та зносити різні будівлі і споруди;
 виконувати різні вантажно-розвантажувальні, землечерпальні, підривні, меліоративні роботи;
 проводити насадження і вирубування (без відома енергопостачальної організації) дерев і кущів.
 розмішувати польові стани, будувати загони для худоби, а також проводити полив сільськогосподарських культур.
 проїзд машин і механізмів, які мають висоту, з вантажем або без вантажу, від поверхні землі більше 4,5 м.;
 зупиняти машини та сільгосптехніку, проводити їх заправку, в охоронній зоні ліній електропередачі.
 кидати на опори, дроти і наближати до них сторонні предмети, а також підніматися на опори;
 запускати повітряних зміїв, спортивні моделі, літальні апарати;
 будувати греблі, влаштовувати водоймища, які при розливі можуть порушити закріплення опор в ґрунті.
 наближатися до проводів ліній електропередачі, що лежать на землі, ближче 8 метрів.
Шановні мешканці області!
Задумайтесь над тим, до чого може призвести заподіяна кимось, через недбалість, незначна шкода.
■ Зупиняйте порушників!
Про всі відомі Вам випадки пошкодження ліній електропередач, або обладнання підстанцій, про порушників, просимо повідомляти магістральні мережі.
21037, м. Вінниця, вул. Пирогова. 131в. тел. 63-41-74, 63-45-03, 63-41-57.