Форма попередження про порушення трудового законодавства
10.06.20
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 травня 2020 року № 919 затверджено форму попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю. Згідно з п. 16 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю за результатами інспекційного відвідування складають акт інспекційного відвідування і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю — припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.
Нагадаємо, що за ст. 265 КЗпП попередження застосовується до юридичних осіб та фізосіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп у разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків;
- недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Варто зауважити, що за аналогічні порушення роботодавці на загальній системі повинні сплатити штраф у розмірах відповідно десятикратного (зараз це 47230 грн) та чотирикратного (зараз це 18892 грн) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
Однак це не означає, що роботодавці-єдинники можуть зовсім вже безкарно порушувати трудове законодавство — їх покарають за фактичний допуск до роботи без оформлення і сплати ЄСВ та податків, вчинений повторно протягом двох років з дня виявлення першого порушення. Штраф дорівнює 30-кратному розміру мінзарплати, встановленої на момент виявлення порушення (зараз це 141690 грн), за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. Щоправда, за повторне порушення прав працівників, які виконують військові обов’язки, штраф для роботодавців-єдинників чинна редакція КЗпП не передбачає.