Інтерв"ю Президента українським телеканалам
В.ЯНУКОВИЧ:
- Доброго дня.
С.ШУСТЕР:
- Добрый день! Мы в гостях у Президента Украины Виктора Януковича.
В Вашем обращении к украинскому народу первая фраза - «в ближайшее время я дам широкое интервью на телевидении и отвечу на все вопросы». Такой момент настал.
Вопросы будут задавать Лариса Губина, 5 канал, Олег Панюта, телеканал «Украина», Александр Ткаченко, «1+1», Андрей Куликов, телеканал ICTV.
Очень коротко начну я. Виктор Федорович, какие планы у вас на четверг, 28 ноября?
В.ЯНУКОВИЧ:
- На сегодняшний день пока не меняются планы. Я много раз об этом говорил, что собираюсь ехать в Вильнюс. У меня еще нет точной программы, пока мы ее не получили. Мне известно только, что будет вечерняя встреча в форме ланча, а в пятницу будет заседание саммита.
С.ШУСТЕР:
- А с кем у Вас будут встречи, будут ли эти встречи общие, и что Вы будете говорить?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Работает сегодня протокол. Пока еще нет полной программы. Понятно, что будет мое выступление, оно предусмотрено. Но каким оно будет в порядке дня по очереди, мы еще не знаем. Получим информацию и будем придерживаться той программы, которая будет нам предложена.
С.ШУСТЕР:
- А есть еще шанс, что подписание договора об ассоциации состоится?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Я думаю, что мы об этом сейчас поговорим, порассуждаем, какие у нас планы, на чем они строятся. Я думаю, что мы должны сегодня раскрыть эту тему. Я, во всяком случае, так настроен.
А.КУЛІКОВ:
- Які чинники заважають підписати угоду з українського боку і з боку Євросоюзу?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Головні чинники - це наші українські інтереси. В основу прийняття будь-яких рішень ми завжди ставили і я особисто буду ставити тільки інтереси України, національні інтереси, інтереси українського народу.
О.ПАНЮТА:
- А чим асоціація з ЄС може зашкодити Україні, українському народу?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Я про це зараз вам розкажу. Питання підписання чи непідписання будь-якої угоди будь з ким повинно бути перш за все дуже добре прораховано, обґрунтовано і відповідати нашим національним інтересам. Це головний принцип, який покладений в основу будь-якого рішення.
О.ТКАЧЕНКО:
- Все ж таки до минулого четверга українська влада говорила про те, що альтернативи підписання асоціації з ЄС немає. Раптово для багатьох людей Уряд виступає з заявою, що підписання відкладено. Багато людей, які зараз на євромайданах, відчувають себе ошуканими щонайменше з приводу своїх сподівань. Що сталося для того, щоб можна було пояснити, чому підписання цієї асоціації неможливо на часі?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Ми протягом тривалого часу вели переговори на різних рівнях, з різними структурами Європейського Союзу. Це були питання торгово-економічні, питання енергетики. Будь-які переговори, які ми вели, були спрямовані на те, щоб підійти в хорошій формі. Тобто, Україна перш за все повинна мати достатній економічний ресурс для імплементації цієї угоди. А як його забезпечити - тут різні підходи. У різні часи історії підписання таких угод були також різні підходи.
Наприклад, я вчора мав таку дискусію, де мені казали: от Польща, наш найближчий сусід, як вона це зробила. Це в недалекому минулому було, у 1989 році. Міністр фінансів, він був віце-прем'єр-міністром, Бальцерович, він запропонував програму. Вона була, наскільки мені пам'ять не зраджує, я багато разів читав її, вона десь була з 11 пунктів. Але під це був створений стабілізаційний фонд, під виконання цієї програми. По суті це програма реформ. Під виконання цієї програми, і ми це добре розуміємо, повинні бути ресурси.
Ми розпочали реформи в Україні, які спрямовані в тому числі і на досягнення критеріїв європейських, у 2010 році. Я оголосив у травні національний план реформ, який ми здійснюємо.
Якщо сьогодні задати питання: як ідуть ці реформи? Важко йдуть. А головна причина яка, чому вони йдуть важко? Одна з головних причин - це недостаток фінансів. Тому що будь-яка реформа потребує фінансування. Ми про це сьогодні також поговоримо. Я вам розкажу на прикладі України, яким чином ми здійснюємо реформи, яким чином ми їх імплементуємо в українське життя. Тобто, це звичайна практика. Можна звинувачувати кого завгодно - і Уряд, і Президента, чого тягнули до останнього. Ви думаєте, що ми сиділи, склавши руки? Ми цілодобово шукали можливості, ми вели переговори.
Якщо ви мені задаєте питання в такій формі, начебто хтось у чомусь винний. Ви це хочете сказати? А скажіть, будь ласка, я три з половиною роки казав, що бомба, яка була закладена під економіку України, це контракт, який був підписаний в 2009 році, який приніс Україні більше 20 млрд. доларів збитків. Це бомба такої постійно діючої небезпеки для нашої держави. Ми з цим не можемо нічого зробити, тому що ці збитки, які отримує Україна, повністю покладені на кожного платника податків, вони покладені на бюджет України, вони покладені на золотовалютний резерв України і т.д. Якщо б ці 20 млрд. доларів ми поклали на реформи чи на збільшення пенсій, заробітних плат і стипендій, то країна б по-іншому виглядала.
Скажіть, будь ласка, такі, які ми сьогодні є, в такому стані, ми виснажені? Ми сьогодні слабкі, ми сьогодні, умовно кажучи, не зовсім здорові, сьогодні хворіє економіка України.
А.КУЛІКОВ:
- І цього не було видно, коли були проголошені реформи?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Підписання цієї угоди, що воно нам дає? Десятки мільярдів доларів стабілізаційного фонду, воно якісь блага створює для України? Хто на це питання дасть відповідь? Я вам скажу - поки що нічого, крім петлі, ми не бачимо там. Так, зобов'язання. До речі, ці зобов'язання були з самого початку, критерії - це зобов'язання України. Коли ми отримали вимоги і критерії, яких ми повинні досягти, ми, як кажуть, не злякалися цього. Ми не проти. Ми взяли ці 21 вимогу, з них 19 ми вже виконали. Чи їм не відомо, чи ми про це не вели розмову, в якому стані економіка, як нам цей рік вижити, як нам на 2014 рік бюджет сформувати? Тобто, у нас дуже багато є проблем. Якщо ми будемо ще навантажувати себе додатковими зобов'язаннями, я переконаний в тому, що якщо ми ці зобов'язання беремо, то ми повинні їх і виконувати. У нас же іншого підходу не повинно бути. А скажіть, будь ласка, хто на це питання дасть відповідь? Якщо ви спитаєте мене, а я цю дискусію вів постійно і з Урядом, і з експертами, то там не проглядається такої можливості.
Наші розрахунки на те, що нам допоможе Міжнародний валютний фонд, завершились нічим. Я особисто вів переговори з Міжнародним валютним фондом на високих рівнях і в Україні, і в Сполучених Штатах. Ми отримали негативну відповідь. Ось про що я хотів сказати.
Тому якщо ми кажемо про цей Саміт, то, безумовно, він мав би відіграти таку дуже важливу віху в житті нашої держави. Але до цього також багато було самітів і будуть ще саміти. Якщо говорити про попередні саміти, то я не розумію, яка була політична необхідність блокувати саміт в Україні, в Ялті. Ви не скажете? Я не знаю, до цього часу не знаю. Я не розумію, чому саміт в Україні не відбувся. У мене на сьогоднішній день немає відповіді. Чому на Україну намагалися тиснути на Євро-2012? Чим погана була Україна і для кого? Я також цього не розумію.
Тому я не хочу і не дозволю, поки я очолюю державу, щоб Україну хтось принижував, незалежно від того, де це буде - на Заході чи на Сході. Це перше. І друге, щоб ми напівзігнуті, з поганим здоров'ям кудись йшли? Якщо ми йдемо, ми повинні йти, як кажуть, у весь зріст. І ми повинні бути сильними. Тоді до нас будуть відноситись як до рівних партнерів. Я вважаю і переконаний в тому, що ми не повинні ніде бути бідними родичами з протягнутою рукою.
О.ТКАЧЕНКО:
- Чи правильно я розумію, що якби був сформований стабілізаційний фонд, наприклад, з боку ЄС, то розмова могла би скластися інакше? Якби не було політичних тисків, розмова могла б скластися інакше?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Я вам скажу, багато в чому треба ще звикнути один до одного як партнерам у стосунках, у розмовах. Партнерські стосунки тоді комфортні, коли вони на рівних. Або, як кажуть, любов повинна бути взаємною. Ви згодні зі мною чи ні?
О.ПАНЮТА:
- Про любов, точно.
В.ЯНУКОВИЧ:
- І про партнерські стосунки також. Тому ми дуже часто в дискусіях ведемо розмову, хто кращий, а хто гірший. Де в нас друзі, а де в нас вороги, на Заході чи на Сході. Ця ж дискусія йде. Я переконаний у тому, як казав відомий класик, що в нас не повинно бути вічних ворогів чи вічних друзів, у нас повинні бути вічні інтереси.
С.ШУСТЕР:
- Господин Президент, а почему из всех стран Европейского Союза, в который вступили на протяжении последних десятилетий, включая Польшу, балтийские страны, единственная страна в Вашем лице говорит об унижении? Никто себя не чувствует униженным, а вот Украина да.
В.ЯНУКОВИЧ:
- Я хотів би сказати, щоб це було більш зрозуміло. Вам приємно було чути як футбольному уболівальнику, людині, яка любить цей спорт, як під час Євро-2012 йшли розмови навколо України? Ми що, цього заслуговували? Хіба це не приниження нашої держави?
А.КУЛІКОВ:
- Які саме, пане Президенте? Про расизм?
С.ШУСТЕР:
- Нет. Я думаю, что речь идет о неких разговорах в Германии, которая хотела себе забрать часть Украины. Я до конца в эту интригу не верю, честно. У меня ощущение, что все очень хотели, чтобы Польша, Украина это сделали.
В.ЯНУКОВИЧ:
- Дискусія була навколо цього, були ініціатори. Давайте ми будемо правду казати. Я ще раз повторюю, я не хочу про це говорити, не це головне. Головне, що Україна на сьогоднішній день у такому стані, як вона знаходиться, вона не готова до цього кроку. Нам треба підготуватись. Нам треба стабілізувати економіку. Яким чином і як це зробити, це також питання дискусії. Я також готовий про це говорити.
Л.ГУБІНА:
- Якщо не підписання угоди про асоціацією, то що натомість? Ви сподіваєтесь на новий газовий контракт, меншу ціну? Ви сподіваєтеся, що російська сторона перестане маніпулювати, перестане закривати кордони, перестане виставляти нам рахунки по боргах за газ і взагалі буде поводити себе більш цивілізовано у політичному світі? Є на це якісь очікування?
В.ЯНУКОВИЧ:
- Я вам скажу таким чином. 3,5 роки я як ніхто відчув на собі ці стосунки, наші стосунки з Росією. Стільки, скільки я приділив цьому питанню уваги, мабуть за всі часи нашої співпраці з Росією, мабуть такого періоду не було, щоб стільки Президент України зустрічався з керівниками Росії. Я питання дуже добре знаю, і історію цього питання знаю. І перше питання, з якого я розпочав наш діалог з Росією, це було питання ціни на газ. Тому що я дуже добре розумію. Я тут деякі матеріали приготував. Пам'ятаєте, коли ми з вами минулого разу зустрічались, я вам «Комсомольську правду» показував. А сьогодні я взяв газету «Сегодня». От ця газета, тут написано: «В распоряжении «Сегодня» оказалась аналитическая записка под названием «Интеграционные риски Украины», подготовленная ?ля Кабинета Министров ведущими экономическими институтами Национальной академии наук Украины. И именно она стала причиной распоряжения правительства».
Я вам оставлю, как и в прошлый раз, все распечатки этих документов. Я помню, что тут где-то в конце у меня есть табличка. Цены на природный газ в европейских странах и Украине в первом полугодии 2013 года: Україна - 510 доларів, Австрія - 395, Німеччина - 402 долари, Голландія - 379 доларів.