ОБЕРЕЖНО: БЛИСКАВКА!!!
17.05.16

10 травня цього року до відділення швидкої допомоги Чечельницького  району було здійснено виклик в с.Вербка. На місці трагедії, внаслідок враження блискавкою чоловік  отримав опіки несумісні з життям та загинув на місці.
     Як пояснюють метеорологи, якщо після спеки настає пониження температури, то завжди утворюються грозові хмари та блискавки.
    Тому необхідно дотримуватись правил безпеки при виникненні грози.

Щоб уберегтись від удару блискавки необхідно дотриматись таких порад:
На вулиці:
    -уникайте дерев, що окремо стоять;
    - не торкайтеся металевих предметів;
    - на стадіоні відійдіть подалі від прапорів, стовпів, приберіть парасольки;
    - у горах тримайтеся далеко від вершин, не торкайтеся мокрих скель;
    - тримайтеся подалі від води (удар блискавки у воду може бути смертельний на відстані 100 м);
    - не можна під час грози говорити по мобільному телефону на відкритій місцевості чи у лісі , оскільки  магнітне поле телефону притягує блискавку;
    - не бігайте, оскільки пітна шкіра і швидкий рух «притягають» блискавку.
Удома:
   - вимкніть радіо і телевізор, не користуйтеся електроприладами та телефоном;
  - не створюйте протяг;
  - будівля повинна бути захищена громовідводом.
При наданні першої допомоги:
1. Покладіть потерпілого на тверду поверхню в горизонтальне положення
2. Якщо людині пощастило і вона перебуває в стані шоку (втрата мови, свідомості) – спробуйте вивести її з цього стану (нашатир). Зателефонуйте 103.
3. Якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання “рот-у-рот” і непрямий масаж серця
4. Проводьте реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10 – максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок дуже мізерні.
5. Пам’ятайте – під час грози ховатися потрібно не від води, яка падає з неба, насправді ховатися й рятуватися треба від блискавки, бо саме вона вбиває!

Цікаві факти про блискавку

• Середньостатистична гроза рухається зі швидкістю 40 км на годину.

• Спалах блискавки товщиною усього в кілька сантиметрів має енергію, достатню, щоб запалити 1,000,000 електричних лампочок по 100 Ват.

• Щосекунди в усьому світі проходять 2000 гроз, і відбувається близько 100 ударів блискавок.

• Вдаряючи в піщаний ґрунт, блискавка сприяє утворенню скла. Після грози в піску можна знайти смужки скла.

• Дуже часто блискавка кілька разів поспіль вдаряє в одне місце: як і будь-який електричний розряд, вона спрямовується по шляху найменшого опору.

• Енергія грозової хмари розміром 10х10 км і висотою (завтовшки) 5 км приблизно дорівнює енергії атомної бомби, скинутої на Хіросіму.

• Температура блискавки може досягати більше ніж 27 000 градусів за Цельсієм. Це майже в п’ять разів гарячіше ніж поверхня Сонця.