Пільги учасникам АТО : як отримати і де оформляти
08.10.19
Багато українців, які побували в зоні проведення бойових дій, задаються питанням, які пільги учасники АТО в Україні можуть отримувати. Крім того, алгоритм дій для отримання пільг не завжди зрозумілий і простий.
Пільги учасникам АТО по комунальним платежам: куди звертатися
Ветерани АТО, які хочуть отримати державні пільги, повинні звернутися до соціального фонду захисту громадян за місцем прописки (в паспорті). Крім того, з собою потрібно мати наступний пакет документів:
- заяву, в якій вказано бажання отримати пільги;
- паспорт громадянина України та його копія;
- посвідчення учасника АТО, плюс його копія;
- документ з паспортного столу, в якому зазначено кількість членів в сім'ї;
- ІПН та його копія;
- документ з інформацією про житлові умови, а також платіжні документи з сумами виплат за комунальні послуги.
Після цього Соціальний фонд повинен обробити документи і внести інформацію в Єдину базу даних претендентів на пільги на комунальні послуги.
Популярні новини зараз
Після обробки даних ветерану видають спеціальну довідку, яка дає право на знижку при оплаті комунальних послуг. При цьому копію документа варто зареєструвати в усіх інстанціях, які обслуговують платника. Громадянину доведеться відвідати кожну інстанцію, так як соціальний фонд не співпрацює безпосередньо з іншими установами.
Пільги для ветерана
На зменшення ціни на комунальні послуги відповідно до українського законодавства можна розраховувати наступними категоріями:
- військовим;
- дружинам (вдовам), дітям військових.
- іншим членам сім'ї, які проживають на одній житлоплощі.
У разі смерті військового в зоні АТО на пільги претендуют- вдови, опікуни дітей військового.
Соціальна пільга для військових: яку знижку можуть отримати ветерани
Комунальні послуги, які надаються сім'ї військового, оплачуються зі знижкою в 75%. Законодавством передбачена знижка на вартість: користування житлом (квартплата) та комунальними послугами (газ, електроенергію та інші послуги).
При цьому існують і певні обмеження: держава надає пільгу на оплату тільки на 21 м загальної площі житла на кожну особу, яка має право на знижку. У разі, якщо площа перевищує цей показник, то то інші метри доведеться оплачувати в повному розмірі. Крім того, ветерани військової служби повинні дотримуватися мінімальної кількості споживання, в іншому випадку пільги будуть скасовані.
Інші пільги для ветеранів АТО Україна
Користування комунальними послуга за зниженими тарифами - це тільки один з напрямків підтримки учасників бойових дій, яким уже сьогодні користуються багато українців. Всього в законодавстві регламентовано більше двадцяти видів пільг.
Пільги для учасників АТО: медичні пільги
Пільги учасникам АТО передбачають отримання медичних препаратів на безкоштовній основі. Крім того, військові мають право на мед. обслуговування - консультацію, обстеження лікарів.
Особливо важливою галуззю в державній підтримці воїнів є протезування. При цьому мається на увазі не тільки стоматологічний напрям. Громадяни, які мають спеціальні пільги, можуть отримати протези для повноцінного життя після перебування на війні.
Пільги для воїнів АТО: засоби зв'язку
Учасники бойових дій мають право на першочергове обслуговування з питань телефону і зв'язку. Держава забезпечує знижку на послуги такого роду. Таким чином, учасник АТО зобов'язаний сплатити всього 20 відсотків від загальної вартості телефону.
Додаткові витрати, пов'язані зі зв'язком і встановленням квартирного телефону, знижуються на п'ятдесят відсотків. Плата абонентів нараховується в розмірі п'ятдесяти відсотків від загальної суми тарифу.
Знижки для «атошніков»: транспортні пільги
У переліку пільг для учасників АТО також числяться і транспортні знижки. Так, один раз на рік військовий може скористатися безкоштовним проїздом (туди і назад) на такому транспорті:
- залізничний;
- автомобільний;
- авіаційний.
Військові і ветерани праці мають право на безоплатний проїзд у всіх видах міського транспорту, тобто трамваях, тролейбусах, метро та маршрутках. Учасники АТО звільняються від сплати податків, зборів і мит.
У 2018 році військовим пенсіонерам виплачується допомога в розмірі суми, яка перевищує прожитковий мінімум на 25%. Подібні виплати заміщають офіційну пенсію. Кожен військовий отримує надбавку в розмірі 40 гривень для поліпшення умов життя. А під час бойових дій можна розраховувати і на подвійну виплату за статтями: робота за фахом, стаж, вислуга років, стаж роботи в державній структурі.
Пільги в системі освіти
Діти учасників військових дій на Сході України мають можливість отримати безкоштовно середнє технічну або вищу освіту.
На пільги можу розраховувати:
- учасники бойових дій, небезпечних акцій протесту і збройних конфліктів;
- діти військових, які брали участь в антитерористичній операції;
- діти, чиї батьки загинули в процесі оборони суверенності і свободи України;
- діти, які мають державний статус переселенців.
Крім того, дітям, які не досягли 23-х років, дається право отримувати соціальну стипендію, підручники та інші матеріали за рахунок держави, а також безкоштовно проживання в гуртожитку.
Місцева влада має право встановлювати власні пільги для ветеранів та їхніх родичів. Так, наприклад, в столиці можна отримати такий соціальний набір:
- виплата раз на рік (2500 гривень);
- матеріальна допомога в оплаті комунальних послуг;
- виплата матеріальної допомоги членам сімей учасника АТО на поховання;
- компенсація витрат на лікування і протезування.
Пільги для інвалідів
Військові, які через службу в зоні АТО стали інвалідами, мають право на ряд пільг. При цьому їх встановлюють кожному окремо на основі медичного висновку.
Таким чином, відсоток надбавки буде визначатися групою інвалідності. Громадяни першої і другої групи отримують вісімдесят п'ять відсотків. Інваліди третьої групи можуть розраховувати на п'ятдесят відсотків.
Першорядне медичне обслуговування, а також лікування є правом потерпілого під час війни. Після закінчення курсу лікування учасники бойових дій можуть пройти профілактичний і оздоровчий лікування в профілакторії або санаторії.
Повний перелік пільг для учасників АТО
Основні пільги прописані в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Податковому кодексі України.
- безкоштовне отримання лікарських препаратів;
- першочергове стоматологічне протезування;
- забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
- забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
- 100% знижка для інвалідів війни та 75% знижка учасникам бойових дій плати за користування житлом (квартплата) і комунальними послугами;
- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту;
- щорічне медичне обстеження;
- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
- першочергове забезпечення жилою площею;
- одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків;
- пенсії або щомісячне довічне грошове утримання;
- безкоштовне оздоровлення для дітей учасників АТО, підручники, проживання в гуртожитку, соціальні стипендії, повне або часткове навчання за рахунок бюджету, довгострокові кредити на освіту на пільгових умовах, соціальна грошова добавка;
Пенсія для учасників АТО
Особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасників бойових дій, інвалідів війни, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 - для жінок.
Для призначення дострокової пенсії за Законом необхідно подати до відповідного управління Пенсійного фонду такий список документів:
- Заява;
- паспорт;
- документи про стаж;
- довідка про заробітну плату;
- посвідчення учасника бойових дій.
За отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутися до Чечельницького бюро правової допомоги Гайсинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з 09-00 год. до 18-00 год. за адресою: смт.Чечельник, вул. Свято- Михайлівська 7.