Скільки бюджетників зможуть прийняти виші
Міністерство освіти оприлюднило максимальні обсяги держзамовлення на прийом до закладів вищої освіти у 2018 році.
Оприлюднені дані, зокрема, допоможуть майбутнім вступникам ознайомитись з кількістю місць для прийому за держзамовленням, які зможе виділити кожен виш, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, на 2018 рік.
Це, зокрема, ліцензійний обсяг – скільки загалом вступників на спеціальність чи спеціалізацію може прийняти заклад; максимальний обсяг прийому абітурієнтів на місця держзамовлення та кваліфікаційний мінімум – скільки щонайменше «бюджетників» має бути на спеціальності, щоб заклад здійснив їх набір.
«Пороги» максимуму і мінімуму бюджетних місць на кожну спеціальність встановлюються вишами в зв’язку з тим, що в Україні вступ на бакалаврат та деякі спеціальності магістратури здійснюється за широким конкурсом.
У МОН зазначають, що широкий конкурс передбачає те, що бюджетне місце надається не конкретному закладу вищої освіти, а йде до закладу за вступником з найкращими балами.
Тому максимальний обсяг відображає, скільки найбільше таких вступників зможе прийняти виш на певну спеціальність, а кваліфікаційний мінімум показує, скільки вступників з найкращими балами мають обрати навчання за конкретною спеціальністю у виші, щоб на цю спеціальність взагалі відбувся набір «бюджетників».
У межах системи широкого конкурсу виш може як отримати максимальний обсяг місць держзамовлення, передбачений документом, так і не отримати жодного бюджетного місця.
Також в оприлюднених МОН даних зазначено, яку максимальну кількість вступників зможе прийняти виш за квотою 1 – на основі вступних іспитів, та квотою 2 – для вступників за спрощеною процедурою з окупованих територій.