Відбулося перше засідання координаційної ради з питань розвитку територіальних
Відбулося перше засідання Координаційної ради з питань розвитку територіальних громад області при голові обласної державної адміністрації
Під головуванням керівника Вінниччини Валерія Коровія 19 березня відбулося перше засідання Координаційної ради з питань розвитку територіальних громад області при голові ОДА.
Відкриваючи роботу зібрання, очільник регіону зазначив, що базовим пріоритетом діяльності Уряду та Верховної Ради України є процес децентралізації влади. Саме тому головою ОДА прийнято рішення щодо створення Координаційної ради з питань розвитку територіальних громад області, до якої увійшли ініціативні голови сільських та селищних рад Вінниччини.
Голова облдержадміністрації зазначив, що процес децентралізації умовно можна поділити на три етапи. Першим є бюджетна децентралізація, основи якої вже впроваджуються, наступний етап - внесення змін до Конституції, які закладуть підвалини розширення системи самоорганізації населення на регіональному рівні – мова йде про створення облвиконкомів та райвиконкомів. І останнім є безпосередньо виборча кампанія, яка очікується наприкінці жовтня – початку листопада, аби новостворені органи могли ефективно розпочати свою роботу з нового бюджетного року.
«Багато питань в практичній діяльності торкається не лише бюджету, а й системи взаємостосунків з територіальними підрозділами Міністерств і відомств, які є на території. Чимало конфліктних ситуацій виникає й довкола земельних питань. І важливо, що з прийняттям Законів України «Про основні засади державної регіональної політики» та «Про добровільне об’єднання територіальних громад» ми підійшли до відпрацювання комплексу заходів, щоб дійсно на добровільній основі рухатися в напрямку бюджетної децентралізації та добровільного об’єднання громад», - зазначив керівник Вінниччини.
Під час засідання на розгляд та обговорення членів Координаційної ради були винесені 3 питання. Так, про нові підходи в частині бюджетної децентралізації керівників органів місцевого самоврядування інформував директор Департаменту фінансів ОДА Микола Копачевський, на запитання членів ради щодо проблемних питань в земельних відносинах і реалізації прав на землю відповідав в.о. начальника ГУ Держземагентства у Вінницькій області Юрій Козак, а перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко презентував увазі учасників засідання основні положення ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Ведучи мову про бюджетну децентралізацію, Микола Копачевський торкнувся питань нововведень у системі податків і зборів та основних позицій реформи міжбюджетних трансфертів. Очільник відомства, зокрема, підкреслив, що основний акцент у процесі децентралізації робиться на добровільне об’єднання територіальних громад: ті, які пройдуть процедуру об’єднання згідно з нормами відповідного закону, в питаннях бюджету будуть прирівняні до міст обласного значення. Більше того, на наступний фінансовий рік передбачатиметься цільова субвенція з державного бюджету безпосередньо для бюджету об’єднаної територіальної громади – на вирішення інфраструктурних питань.
«Фактично, створена потужна система стимулів для активних сільських, селищних та міських голів. Водночас виникають якісно інші вимоги до фінансових та бухгалтерських служб, які розробляють місцевий бюджет. На якісно новий рівень потрібно піднімати саму систему планування бюджету», - зауважив, коментуючи ці позиції, голова облдержадміністрації Валерій Коровій.
У свою чергу, перший заступник голови ОДА Андрій Гижко ознайомив учасників зібрання з етапами, які передбачає законодавство щодо добровільного об’єднання громад, інформувавши про переваги такого процесу безпосередньо для жителів територій.
Під час засідання члени Координаційної ради обговорили позитивні аспекти та торкнулись пересторог, пов’язаних з потенційним об’єднанням громад. Відтак дійшли спільної позиції щодо необхідності проведення серйозної роз’яснювальної роботи серед населення. Таку думку підтримав і керівник Вінниччини. «Негативний попередній досвід створює сьогодні в суспільстві проблему довіри, але ми повинні знаходити інструменти для того, щоб пояснювати і розказувати людям, у чому суть таких процесів та які вони дають переваги», - наголосив Валерій Коровій.
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю ОДА