Захист прав національних меншин, формування умов для їх активної участі

Захист прав національних меншин, формування умов для їх активної участі у соціально-економічному, політичному та духовно-культурному житті Вінниччини – пріоритет обласної влади
Про це йшлося на зустрічі керівництва області із представниками національно-культурних товариств, що відбулась 8 листопада в конференц-залі Вінницького єврейського благодійного центру «Хесед Емуна». В зустрічі взяли участь : заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова, начальник управління у справах національностей і релігій обласної державної адміністрації Ігор Салецький, його заступник Алла Ратинська, представники громадських організацій, національно-культурних товариств та об’єднань тих народностей, що проживають на Вінниччині: євреїв, азербайджанців, поляків, білорусів, ассирійців, ромів.
«Вінниччина є краєм з багатонаціональним складом населення. На її території проживає майже 90 тис. представників більш як 100 національностей.- зазначила Любов Спірідонова.- Такий етнічний склад населення області потребує особливої уваги органів державної влади та органів місцевого самоврядування до питань розвитку культур, мов. Збереження самобутніх та неповторних традицій, звичаїв та обрядів представників різних національностей, створення умов для міжнаціонального порозуміння - ось ті завдання, які ставить сьогодні перед нами Президент України»
За нинішніх умов слід відзначити позитивні тенденції у зростанні громадсько-суспільної активності представників різних національностей.
На даний час у Вінницькій області зареєстровано більше 70 громадських національно-культурних об’єднань, які представляють 14 національних спільнот, 27 з них мають обласний статус.
Любов Спірідонова також зазначила, що на території області відсутні будь-які конфлікти, що виникають на ґрунті національної чи релігійної нетерпимості. Цьому слугує толерантність, виваженість та взаємоповага представників усіх національностей, що проживають у регіоні, а також співпраця органів виконавчої влади усіх рівнів з національно-культурними об’єднаннями .
На зустрічі зазначалось, що у 2013 році на Вінниччині реалізація заходів із збереження та розвитку культур національних меншин здійснюється в рамках обласної програми розвитку міжнародного та міжнаціонального співробітництва Вінницької області на 2011-2015 роки. Щорічний обсяг фінансування цієї програми складає 50 тис.грн. В 2011-2012 роках було надану фінансову підтримку Всеукраїнському фестивалю чеської культури, а також художнім колективам білоруської та польської спільноти для участі у Міжнародних фестивалях. У 2013 році буде надана фінансова підтримка обласним фестивалям польської та ромської культури.
Крім того, традиційним є Всеукраїнський фестиваль «Усі ми діти твої, Україно!», який щорічно проходить у м. Шаргороді; обласний фестиваль культур національних меншин та етнічних груп «Подільські барви» та фестиваль національної кухні «Чим хата багата - тим рада», які фінансуються з галузевої програми управління культури та туризму облдержадміністрації.
Одним з важливих напрямків державної етнополітики є задоволення освітньо - мовних потреб національних спільнот.
З метою забезпечення прав на вивчення національних мов в області функціонує мережа загальноосвітніх навчальних закладів. Серед мов національних меншин, які вивчаються у 2013/2014 навчальному році – російська, польська, чеська, іврит.
Слід зазначити й те, що об’єднання національних меншин проводять активну роботу по розбудові громадського суспільства. Ними проводяться науково-практичні конференції з питань євроінтеграції та розвитку громадянського суспільства. Також, пошуково-історичні експедиції, видання монографій, книжок-спогадів висвітлюють та доповнюють невивчені сторінки історії нашого краю.
На зустрічі досвідом своєї роботи поділились: голова земляцтва білорусів Вінницької області Володимир Кочелаба,- голова Козятинського районного товариства поляків Наталя Чайковська, керівник єврейського благодійного центру «Хесед Емуна» Володимир Боржемський.
Всі культурно-освітні заходи, які проводять національно-культурні товариства є надзвичайно важливими у культурно-громадському просторі регіону, адже духовні здобутки кожної етнічної спільноти збагачують українську культуру, закладають основи для міжнаціональної злагоди та взаєморозуміння в суспільстві.
«Впевнена, що спільними зусиллями з боку органів виконавчої влади області та громадськими об’єднаннями національних меншин наша Вінниччина буде залишатися краєм міжнаціонального взаєморозуміння та толерантності, де вільно у злагоді та миру житимуть представники багатьох національностей»,- підсумувала Любов Спірідонова.
 
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю ОДА