Змініть життя дитини на краще!
02.11.17
З 2016 року в Україні, окрім вже існуючих форм сімейного виховання, сімей усиновлювачів та опікунів, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, з’явилася нова форма – патронатна сім’я, яка передбачає виховання дітей, які вилучені з сім’ї тимчасово на строк від трьох місяців і більше, а їхні батьки не позбавлені батьківських прав.
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дітей, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні.
Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Метою патронату над дитиною є забезпечення та захист прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом зі своїми батьками.
За ці кілька місяців, поки вилучені діти знаходяться в патронатній сім’ї, соціальні служби працюють з біологічними батьками для усунення складних життєвих обставин, що призвели до вилучення дітей. Якщо ці обставини подолано (період не більше 6 місяців), діти повертаються в біологічну родину. У разі неспроможності батьків виконувати свої функції, їх позбавляють батьківських прав, а дітей влаштовують до інших форм сімейного виховання: усиновлення, опіка, прийомна сім’я чи дитячий будинок сімейного типу.
Ця нова форма сім’ї стала допоміжною ланкою у роботі з родинами, які опинилися в складних життєвих обставинах. Завдяки цьому, має значно зменшитись кількість дітей, які потрапляють після вилучення до інтернатних закладів.
Заохочувати ж створювати сім’ї патронатного виховання держава буде коштами. Наприклад, на кожну дитину, що перебуває на вихованні в родині, виплата становитиме 2,5-3 тис. гривень на місяць. Окремо патронатний вихователь, якщо є діти на вихованні, за свою роботу щомісячно отримуватиме трохи більше семи тисяч гривень, якщо на даний час дітей немає – трохи більше 2 тисяч гривень.
Якщо проаналізувати поняття патронату на предмет того, чи це робота чи сім’я, то можна сказати, що це робота, яку ти виконуєш вдома. Держава наймає батьків для виховання дітей, але ставить свої чіткі вимоги: професіоналізм, забезпеченість і любов до дитини.
Патронатні сім’ї можуть стати доволі непоганою альтернативою для вчителів, які пішли на пенсію за вислугою років, а також осіб з педагогічною чи медичною освітою, які залишилися без роботи. Не можуть брати участь у створенні патронатних сімей особи, обмежені у дієздатності, позбавлені батьківських прав, якщо ці права не поновлені, особи, що перебувають на обліку або лікуванні в психоневрологічному та наркологічному диспансері, а також люди, що вживають спиртні напої і не мають постійного місця проживання.
З усіх питань щодо функціонування патронатних сімей, можна звертатися до Чечельницького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул. Героїв Майдану, 31, або за телефоном 2-11-75
Директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна Фаренюк